Cesta do Budapeště, aneb 9 míst co navštívit a na co si dát pozor

Letos, v dubnu 2022, jsem se rozhodl navštívit blízké Maďarsko, přesněji hlavní město Budapešť. Nějakou chvíli jsem totiž právě přemýšlel, kam se vydat. Stačilo mi něco jen na víkend, prostě rychlý výlet na odreagování.

Jak se dostat do Budapeště

Pravděpodobně nejlevnější způsob je skrze Flexibus. Jelikož je Maďarsko dost blízko, tak se ani nevyplatí tam létat. Čas strávený na letišti je vysoký. Druhou možností je jet ještě vlakem, kde je ovšem už vyšší cena. V době, kdy jsem jel do Maďarska, byla cena vlakem zhruba dvakrát dražší.

Hotovost nebo karta?

Pokud se ptáte, zda potřebujete hotovost, tak nepotřebujete. Jakože, je lepší ji mít s sebou, ale za náš pobyt jsme ji opravdu nepotřebovali. Spíše jsme platili hotově jen proto, abychom se peněz zbavili. Ono je i výhodnější platit kartou, jelikož tam máte lepší kurz než hotovosti.

Ještě než budete v Budapešti

Ještě než přijedete do města, tak si doporučuji stáhnout aplikaci BudapestGO. Najdete ji normálně na Google play jak pro android, tak i apple. Díky této aplikaci si můžete kupovat lístky na MHD a zároveň celkem přehledně vidíte jednotlivé trasy a zastávky.

Jakmile si aplikaci stáhnete, tak po vás bude chtít registraci. Zde jsem se na chvíli zaseknul a na zastávce v Maďarsku na to koukal jak puk. Aplikace totiž nebere znaky jako “ž”, “ř” atp. Při vyplnění “Adam Pražan” mě to tedy nechtělo pustit dál a samozřejmě nikde žádná hláška co je špatně a proč.

Po zakoupení jízdenky musíte oskenovat QR kód na dveřích autobusů či při příchodu do metra. Následně vám vyskočí nějaký náhodný obrázek, který ukážete buď řidiči nebo lidem co stojí před vstupem do metra. V Budapešti to nefunguje jako v ČR, kde jezdíte do doby, než vás odchytí revizor.

Co navštívit v Budapešti

Ve městě je opravdu hodně různých památek a míst, kam se můžete vydat. Níže uvedu památky, kam jsem se šel osobně podívat a co vám mohu doporučit.

Bazilika svatého Štěpána

Naší první zastávkou byla tato bazilika, která leží v srdci města a zároveň byla nejblíž k našemu hotelu. V bazilice jsou uloženy ostatky mumifikované ruky krále svatého Štěpána. My baziliku obdivovali pouze z vnější strany, pokud se ale rozhodnete navštívit interiér, tak můžete vidět obří varhany, obrazy a sochy.

Szabadság tér

Druhou zastávkou po cestě bylo toto malé náměstí s parčíkem. K vidění je ze zajímavá fontána do tvaru čtverce, kde jednotlivé prameny vody tryskají vzhůru ze země. Pokud se k vode přiblížíte, tak voda přestane tryskat a vy můžete vejít dovnitř.

Maďarský parlament, neboli Országház

Další zastávkou byl parlament, který je asi hlavní dominantou města a určitě doporučuji se k němu jít podívat. Tuto budovu lze poté obejít a jít pod ní okolo řeky. Pokud půjdete pořád kolem řeky, tak narazíte na autobusovou zastávku, kde vás autobus doveze na druhou stranu města přes řeku. V době, kdy jsme byli ve městě, tak byl nejbližší most zavřený, tak nám nezbývalo nic jiného než nastoupit na bus.

Budínský hrad, neboli Budavári Palota

Celkem hezký komplex. Pořádně ani nevím, jak jsme se na toto místo dostali, nebo kudy se tam správně jde. Vystoupili jsme na nejbližší zastávce, šli směrem k hradu a nikde ani noha. Totálně bez turistů. Náhodou jsem pak objevil nějaký podchod do budovy, kde byl výtah. Ze srandy jsme do něj nastoupili, aniž bychom věděli kam nás vyveze. Shodou okolností jsme vylezli přímo před památkou, kde byla už noha na noze.

Matyášův chrám

K této památce dojdete přímou cestou od Budínského hradu. Cesta vám nezabere déle než 10 minut. Chrám poznáte už z dálky a rozhodně doporučuji ho navštívit. Je opravdu krásný, ale počítejte, že zde bude velká hromada lidí.

Rybářská bašta, neboli Halászbástya

Tato bašta je hezká a ohromující. Má 7 věží, které jsou vzájemně propojeny chodníky. Za menší poplatek si můžete koupit vstup na horní hradby, kam já osobně jsem nešel. Výhodou je, že je zde méně turistů a ještě o něco lepší výhled na budovu parlamentu a celou Budapešť. V Rybářské baště se nachází i kavárny/ restaurace s výhledem na město, které můžete navštívit. My jsme si šli sednout do druhé kavárny, která je více vzdálená od Matyášova chrámu, kde na můj vkus byl dost divný personál. Obsluhovali nás tam borci, kteří vypadali a působili spíše jako vyhazovači z klubu.

Markétin ostrov, neboli Margit-sziget

Krásné místo ideální na dlouhou procházku. Je to v podstatě velký park, ve kterém se můžete projet na kole, na speciálních kolech pro více lidí či ve vláčku. Je zde i letní divadlo, kino, koupaliště, japonská zahrada či termální lázně Palatinus. My jsme si jen ostrov prošli a na druhé straně nasedli na šalinu a jeli zpět k hotelu.

Náměstí hrdinů, neboli Hősök tere

Druhý den jsme se šli vykoupat do lázní, před kterými se nachází toto Náměstí hrdinů.

Lázně Széchenyi

Tyto lázně jsou asi největší v celé Evropě a zároveň nejznámější v Budapešti. Vstup do lázní jsme si koupili online, kde celodenní vstup nás stál okolo 400 kč, což je celkem hezká cena. V lázních je sauna, hromada termálních bazénků a pak tři velké venkovní bazény. Jeden je čistě pro plavce, druhý je jen tak na polehávání s teplotou okolo 28°C a třetí je termální s teplotou okolo 38°C. Toto je celkem důležitá informace, aby se vám nestalo stejně jak mně, že “mrznete” v tom druhém, zatímco se můžete válet v termálu.

Moje tipy na ubytování v Budapešti

Ať už plánujete výlet do Budapeště na libovolně dlouhou dobu, tak jsem pro vás vybral pár hotelů, které mohu doporučit.

Lowcost ubytování

Pokud se snažíte cestovat lowcost, tak jako já, tak pro vás může být zajímavý například Lidi Guesthouse za velmi krásné peníze, který je přímo v centru s vlastním pokojem a sdílenou koupelnou. Sdílené koupelny bych se úplně nebál, sám jsem takto na některých pobytech bydlel a nikdy nebyl žádný problém.

Případně se mi pak ještě moc líbí The APEX Residences, což je hezký apartmán, který je vzdálený zhruba 1,4 km od centra. Na druhou stranu je hned vedle zastávky metra, takže v centru budete hned. Tento apartmán je fakt dost hezký, má vlastní koupelnu, ale je o trochu dražší a dá od centra, což ale neberu jako překážku.

Lepší ubytování

Pokud nepotřebujete cestovat lowcost, ale chcete si dopřát větší pohodlí a zároveň luxus, abyste si pobyt řádně užili, tak mohu doporučit například Bo18 Hotel Superior nebo pak H2 Hotel Budapest, který je přímo v centru a už od pohledu se mi hrozně líbí.

1500 914 Adam Pražan

Adam Pražan

Tvořím weby, reklamy a dělám komplexní marketing. Specializuji se na menší lokální projekty, kterým pomáhám od A do Z. Podniká se semnou dobře. Jsem přátelský, zodpovědný, samostatný a držím dohodnutou cenu.

All stories by : Adam Pražan

Leave a Reply