Jak a proč udělat zálohu webu

Za svoji praxi jsem se setkal pouze s málo případy – klienty, kteří dělají pravidelné zálohy webu. Je pravda, že většina poskytovatelů hostingů dělají i své interní zálohy, kde pokud se něco pokazí, tak to jde obnovit, jenže zde je problém, že zálohy vytváří jen vždy s nějakým časovým úsekem.

Já vytvářím zálohy vždy, když na webu plánuji dělat nějaké větší změny a zároveň s domluvenými klienty dělám pravidelné zálohy co půl roku. Jistota je jistota.

Jak udělat zálohu webu

Jelikož drtivou většinu webů mám u wedosu, tak návod bude zaměřený na tohoto poskytovatele. Záloha webu se provádí stažením FTP souborů a databáze.

EDIT: Zálohy dělat i skrze aktualizace WP a pluginů. Jednoduše to pak nemusí fungovat a web se může rozsypat. Takto lze vrátit web do původní podoby a aktualizacím se vyhnout nebo je prvně zprovoznit na nějakým jiným testovacím webu.

Záloha FTP souborů

  • Přihlaste se do FTP – využít můžete WebFTP. Raději ale doporučuji nějaký externí nástroj – například WinSCP, protože WebFTP se mi většinou spíše sekne.
  • U sebe v počítači si vytvořte složku, kam web nakopírujete. Doporučuji si složku řádně pojmenovat a přidat datum pro snadnější orientaci – například “zaloha_webu_20_3_2022”
  • Následně označte všechny soubory webu a dejte stáhnout.

Záloha databáze

  • Přihlaste se do databáze pomocí phpMyAdmin.
  • Po přihlášení v levém menu vyberte danou databázi.
  • Nahoře klikněte na “export” a nechte nastavení viz obrázek. Následně klikněte na “Proveď”.

Nyní máme zálohovaný web. Zálohy doporučuji dělat podle potřeby a podle toho, jak často do webu zasahujete. V počítači pak doporučuji držet alespoň 3-5 různých záloh z různých časových úseků. Může se totiž stát, že na webu uděláte nějakou chybu, kterou objevíte až s postupem času, kde v novějších zálohách bude už propsaná a vy si zálohou nepomůžete.

1280 718 Adam Pražan

Adam Pražan

Tvořím weby, reklamy a dělám komplexní marketing. Specializuji se na menší lokální projekty, kterým pomáhám od A do Z. Podniká se semnou dobře. Jsem přátelský, zodpovědný, samostatný a držím dohodnutou cenu.

All stories by : Adam Pražan

Leave a Reply